פירוט הסדנאות

שימו לב!

בעת הלחיצה על כפתור הרישום לסדנא, תתבקשו לדרג את הסדנאות על פי סדר עדיפות.

משתתפים שאינם בקיאים בסכמה תרפיה, מתבקשים לבחור בסדנא למתחילים ולא לדרג עדיפויות נוספות.

משתתפים אשר למדו סכמה תרפיה בעבר, מתבקשים לדרג את הסדנאות למתקדמים על פי סדר עדיפות.

סדנא למתחילים

פרופ' אשכול רפאלי: סדנת מתחילים

סדנא זו מיועדת לכל מי שזו לו ההתקלות המשמעותית הראשונה עם סכמה תרפיה, או מי שמעוניין ברענון. בסדנא יובהרו המושגים הבסיסיים ויודגמו טכניקות העבודה המרכזיות. נלמד איך לעבוד עם אנשים הנוטים "להתהפך" (כלומר עוברים בחדות בין מודים), ועם אחרים התקועים בתוך מצב נפשי מסויים (מוד אחד) ואינם מסוגלים לזוז ממנו גם כאשר המצב מחייב זאת. נלמד איך ליצור שינוי בעזרת עבודת כסאות ובעזרת עבודה בדמיון.

המנחה:

אשכול רפאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה קלינית וחבר במרכז גונדה לחקר המח באוניברסיטת בר-אילן, שם הוא ותלמידיו חוקרים תהליכי רגש ויחסים בין-אישיים בטיפול ובקשרים אינטימיים. אשכול הוא מחבר-שותף של הספר Distinctive Features of Schema Therapy  (יחד עם דייויד ברנשטיין וג'פרי יאנג). ביחד עם ד"ר עופר מאורר, הוא הקים את המכון הישראלי לסכמה תרפיה, והוא משמש כמטפל, מדריך, וחוקר של גישת טיפול זו.

סדנאות למתקדמים

סדנאות אלו מיועדות למי שמכיר לפחות את המושגים הבסיסיים של סכמה תרפיה (עימות אמפתי, ילד פגיע, הורה מעניש, מבוגר בריא, מודים של התמודדות וכו'); וכן את טכניקות העבודה הבסיסיות (עבודת כסאות ועבודה בדמיון).

חשוב לדעת:

ההרשמה היא על בסיס "כל הקודם זוכה", כלומר מי שיקדים להרשם יקבל את הסדנא שביקש בעדיפות גבוהה יותר.

פתיחתה של כל סדנא מותנית במספר נרשמים מינימלי.

ההרשמה לכנס סגורה – כל הסדנאות מלאות!

פרופ' דיויד ברנשטיין וגב' לימור נבות: לחשב מסלול מחדש - כשהדרך לילד הפגיע חסומה - מדוע זה קורה ומה ניתן לעשות

אחד המוקדים העיקריים בסכמה תרפיה הינו לעזור למטופל למצוא דרכי התמודדות יעילות ומיטיבות לסיפוק צרכיו הבסיסיים. לשם כך, אנו עושים שימוש בהורות מתקנת לאותו ילד פגוע שנותר ללא מענה לצרכיו, ומתעמתים עם המודים לא מסתגלים שעומדים בדרכנו. עם זאת, בעוד מטופלים מסוימים מצליחים לבטא מצבי פגיעות ללא קושי רב, מטופלים אחרים נוטים להשאיר את הילד הפגוע מחוץ לקשר הטיפולי, מה שעלול להקשות מאוד על העבודה איתם. בסדנא חווייתית זו נבחן את הסיבות האפשריות שעלולות ליצור חסימה בדרך לילד הפגיע; נתמקד במודים לא מסתגלים מסוגים שונים, וכן באינטראקציות שנוצרות בין המודים של המטופל למודים של המטפל עצמו. בהמשך נציע מגוון התערבויות ודרכי פעולה שנועדו להתגבר על מכשולים אלו.

הסדנא תועבר באנגלית, עם זאת ההשתתפות הקהל במשחקי התפקידים ובטכניקות החווייתיות תוכל להיעשות בעברית.

המנחים:

פרופ' דיויד ברנשטייןפרופ' דיויד ברנשטיין – מומחה בעל שם עולמי כחוקר וכמפתח תחום הסכמה תרפיה. בעל תואר PhD בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת ניו-יורק (1990), היה חבר בפקולטה של Mount Sinai Medical School וכן ב- Fordham University בניו-יורק. את הכשרתו בסכמה תרפיה עשה אצל ד”ר ג'פרי יאנג, ועבד במוסד של יאנג לסכמה תרפיה בניו- יורק. משנת 2004 הוא משמש כפרופסור במחלקה לפסיכולוגיה פורנזית באוניברסיטת מאסטריכט בהולנד, במסגרתה הוא חוקר הפרעות אישיות, תוקפנות והתנהגות אנטי-סוציאלית. פרופ' ברנשטיין מוסמך להדרכה בסכמה תרפיה על ידי ה-ISST וצבר שם עולמי כמדריך. שימש כסגן הנשיא של ה-ISST.

עורך משנה לספר "Schema Therapy: Distinctive Features”  יחד עם פרופ' אשכול רפאלי וד"ר ג'פרי יאנג. מפיק סדרת הDVD: Schema therapy: Working with Modes. כמו כן, דיוויד הוא המפתח של כרטיסי ה- iModes ושל תכנית ה-SafePath Solutions  להכשרת צוותים בסכמה תרפיה.

לימור נבותגב' לימור נבות – בעלת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית של הילד מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומתמחה בפסיכולוגיה קלינית. עבדה מספר שנים כפסיכולוגית בשירות בתי הסוהר, כאשר עיקר שירותה היה כפסיכולוגית של בית הסוהר לנשים "נווה תרצה". מוקד עבודתה היה טיפול בנשים רוצחות ובנשים עם הפרעות אישיות קשות, וכמו כן עסקה רבות באבחון אסירים שביצעו עבירות אלימות. כיום היא כותבת הצעת דוקטורט בהולנד ומטפלת באופן פרטי. בעבודתה הקלינית לימור משלבת סכמה תרפיה עם גישות פסיכו-דינאמיות.

דיוויד ולימור מגיעים בקביעות לישראל, מארגנים הדרכות בסכמה תרפיה וכן הכשרה בתכנית ה-SafePath.

ד"ר עופר פלד: התאמת התערבויות בהתאם לשלב השינוי בטיפול – אינטגרציה של התערבויות סכמה תרפיה, ראיון מוטיבציוני, CBT וגישה מערכתית.

השלב בו נמצא המטופל במעגל השינוי מהווה גורם מרכזי בניבוי הצלחת הטיפול. המודל הטראנס-תיאורטי של פרוצ'סקה ודיקלמנטה מגדיר מאפיינים של שלבי השינוי ומהווה בסיס להתאמת התערבויות טיפוליות לכל שלב בו נמצא המטופל. כמטפלים אנחנו עשויים להתלבט מתי נכון לבחור בהתערבות טיפולית מסוימת וכיצד להתאימה לשלב שבו נמצא המטופל הספציפי. עבודת המודים בסכמה תרפיה עשויה להשתלב עם המודל של שלבי השינוי ולהציע מגוון התערבויות בהתאם לדיאלוג בין המודים בכל אחד משלבי השינוי. בסדנה זו נציע אינטגרציה של התערבויות מקשת של גישות טיפוליות (סכמה תרפיה, ראיון מוטיבציוני, CBT, גישה מערכתית) במטרה להגביר את יעילות הטיפול בכל שלב ושלב. סדנה זו תהווה הזדמנות לתרגל הלכה למעשה עמדה אינטגרטיבית וגמישה של עבודת המטפל והיא מתאימה למטפלים מנוסים העוסקים באינטגרציה של גישות טיפוליות.

הסדנה תסתיים בשעה חמש.

המנחה:

עופר פלדד"ר עופר פלד – מנהל ביה"ס ל-CBT פרט, משפחה, קהילה קמפוס רעננה וקמפוס לב השרון, לימודי פסיכותרפיה להכשרה של מטפלי CBT באישור איט"ה; מנהל המרכז לסכמה תרפיה רעננה, להכשרת מטפלים ומדריכים באישור ISST; פסיכולוג קליני וחינוכי מומחה; מדריך מוסמך בפסיכולוגיה קלינית, CBT וסכמה תרפיה.

 

ד"ר עופר מאורר וד"ר מיכל שיינברג טז: ער/ה ? - ניווט במרחב הארוטי

ארוטיקה ועונג מיני הם חלק בלתי נפרד וטבעי משגרת החיים של מטופלינו, אך עד כמה וכיצד הוא נוכח במרחב הטיפולי בחדר? ובשיח המשותף שלנו כמטפלי סכמה תרפיה?  בסדנא נזמין ל"דיבור" בשפת הסכמה תרפיה במרחב הארוטי ונבקש להרחיב מעט את דרגות החופש שלנו כמטפלים במרחב זה, באמצעות משנות עכשוויות העוסקות במיניות וארוטיקה.

(* חלקו הראשון והשני של היום יועבר במשותף על ידי ד"ר עופר מאורר וד"ר מיכל שיינברג טז וחלקו האחרון יועבר על ידי ד"ר מיכל שיינברג טז)

המנחים:

ד"ר עופר מאוררד"ר עופר מאורר – פסיכולוג קליני, מייסד ומנהל תכנית הגל החדש בפסיכותרפיה במרכז הבינתחומי הרצליה. ממקימי המכון הישראלי לסכמה תרפיה ומדריך מוסמך בגישה זו. מרצה ומלמד פסיכותרפיה ומיניות בתוכניות לימוד בארץ ובחו"ל.

 

 

 

ד"ר מיכל שיינברג-טזד"ר מיכל שיינברג טז – בעלת קליניקה לפסיכותרפיה במבוגרים ועובדת בגישות ממוקדות רגש, קשר וחוויה. היא מלמדת ומרצה בתחום האינטגרציה ויישום של פרדיגמות פילוסופיות-הבנייתיות אל תוך העבודה הקלינית בפסיכותרפיה.

ד"ר נאוה ולד: "מי מדבר ומי שומע" – עבודת כסאות למתקדמים

המודים בסכמה תרפיה מתייחסים למצבי עצמי שונים הקיימים בתוך האדם. גו'די מסלר דיוויס, פסיכואנליטיקאית אינטרסובייקטיבית, מתייחסת גם היא לעבודה טיפולית עם מצבי עצמי, אך מפרספקטיבה בינאישית. בעבודותיה היא מדגישה, בין השאר, תהליך של החייאה מחדש (enactment) שבו, בחדר הטיפולים, מצבי עצמי שונים של המטופל באים לידי ביטוי דרך רגשותיו והתנהגותו של המטופל וכן רגשותיו והתנהגותו של המטפל.

בסדנא זו נרחיב את ההבנה של עבודה בכסאות דרך התכתבותה עם הגישה האינטרסוביקטיבית של מסלר-דיויס. הבנה זו תאפשר להדגים ולתרגל עבודה בכסאות עם מודים בדגש על זיהוי והתייחסות ל'עצמי המדבר' ול'עצמי השומע'.

המנחה:

ד"ר נאוה ולד – פסיכולוגית קלינית מומחית. מוסמכת לטיפול בסכמה תרפיה מטעם ה- ISST, מומחית בטיפול קוגניטיבי התנהגותי מטעם איט"ה, מטפלת בילדים, נוער ומבוגרים בטיפולים דינמיים, קוגניטיביים-התנהגותיים וטיפולי סכמה-תרפיה. מרצה במכללת תל-חי ובפקולטה לרפואה בגליל של אוניברסיטת בר-אילן.

ד"ר איתי שוב-עמי: עבודת מודים עם מטופלים בעלי מאפיינים חרדתיים והמנעותיים

חרדה הינה חוויה אוניברסלית, ואין אדם שאינו מכיר היטב את מנגנון ההמנעות. עם זאת, חלק ממטופלינו פונים לעזרה מכיוון שהם משותקים בשל חרדות עמוקות וכתוצאה מכך חייהם הופכים לנוקשים וחלקיים במנעדם, עם דרגות חופש מועטות. בסדנה זו נעסוק בהמשגה ותרגול מעשי של עבודת מודים עם מטופלים בעלי אישיות המתאפיינת ברמת חרדה גבוהה ועמה קשת רחבה של המנעויות בגוונים שונים. בין השאר נדון בקווי אישיות המנעותיים, תלותיים, וטורדניים-כפייתיים, בהתקשרות נמנעת, במרכיבים המנעותיים באישיות נרקסיסטית ועוד.

המנחה:

ד"ר איתי שוב עמיד"ר איתי שוב-עמי – פסיכיאטר ופסיכותרפיסט. לשעבר מנהל בפועל של חדר המיון ברמת חן, וכיום בעל קליניקה פרטית, מלמד בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן ובביה"ס לפסיכותרפיה של אוניברסיטת תל אביב, ומדריך בפסיכותרפיה בתכנית ההתמחות בפסיכולוגיה קלינית ושיקומית באוניברסיטת בר אילן.

גב' גל גפן וד"ר ג'נין פקהאם: סדנת מבוא לסכמה תרפיה בילדים ובמתבגרים

תחום הטיפול בילדים ונוער בסכמה תרפיה הוא תחום מתפתח וצומח, המעורר עניין רב.

הסדנא תתחלק לשלושה חלקים. בחלק הראשון נציג את עקרונות הבסיס של טיפול סכמה תרפיה בילדים. בחלק השני נראה כיצד אפשר לדבר במודים וסכמות עם ילדים ומתבגרים בגילאים שונים, ואילו התאמות נדרשות בהמשגה. נדגים חלק מן הכלים הייחודיים שפותחו כדי להתאים לצרכיהם של ילדים ברמות התפתחות שונות. בחלק השלישי נתמקד ב"מוד הילד השמח" – מוד שדווקא בטיפול במבוגרים הוא נוטה להזנח. הטיפול בילדים יסייע לנו להתחבר למוד חשוב זה ולהעצים אותו עם מטופלים בכל גיל. הסדנא היא סדנה חוויתית ותשלב התנסויות והדגמות מקרה.

הסדנא תועבר באנגלית, עם זאת ההשתתפות הקהל במשחקי התפקידים ובטכניקות החווייתיות תוכל להיעשות בעברית.

המנחות:

ד"ר ג'נין פקהאם – פסיכולוגית קלינית (דוקטורט מאוניברסיטת אדלייד באוסטרליה), מתגוררת כיום במינכן ועובדת בקליניקה פרטית. בעבודתה ג'נין משתמשת בשיטות טיפול מבוססות מחקר, כמו  CBT ו EMDR אך בשנים האחרונות החלה לגלות עניין מיוחד בסכמה תרפיה. היא סכמה תרפיסטית מוסמכת למבוגרים והשלימה את לימודי הסכמה תרפיה בילדים בלונדון אצל איידה שאו.

 

 

גל גפן – נוירופסיכולוגית קלינית, פסיכולוגית שיקומית מומחית. בעברה ניהלה את מחלקת הילדים בבית החולים לוינשטיין, כיום עובדת במכון לסכמה תרפיה הישראלי ובקליניקה פרטית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים. למדה טיפול בשיטות שונות כמו CBT, EFT, ABFT ובשנים האחרונות התמקדה בלימוד ובטיפול בסכמה תרפיה. סיימה לימודי סכמה תרפיה בילדים בלונדון תחת הדרכתה של איידה שאו (יו"ר הועדה להסמכה בסכמה תרפיה בילדים ובמתבגרים, מדריכה בכירה ואחראית על מחקרים בתחום הפרעות אישיות וסכמה תרפיה).

גב' הגרה פלדמן: טיפול בהפרעת אישיות גבולית

בסדנא נתעמק במפת המודים המזוהה עם הפרעת אישיות גבולית, ובטיפול הנגזר ממנה. נכיר לעומק את חמשת המודים האופייניים ביותר להפרעה זו ונבין את הדינמיקה האכזרית שמתנהלת ביניהם. נלמד כיצד מתמודדים עם כל מוד באופן ייחודי וגמיש, תוך שימוש בשלל הטכניקות שמציעה הסכמה-תרפיה. כמו כן, נתייחס להיבטים מיוחדים המאפיינים הפרעה זו, וכיצד המטפל בסכמה תרפיה ממקם את עצמו מול מצבים אלו.

הסדנא תכלול תיאוריה וגם פרקטיקה טיפולית, ותלווה בדוגמאות, סרטונים והתנסויות חוויתיות.

המנחה:

הגרה פלדמן MSc, מראשונות המוסמכות בסכמה תרפיה בארץ ומדריכה מוכרת ב- ISST משנת 2013. מטפלת CBT משנת 2005, מומחית באיט"ה ובהסמכה להדרכה. מטפלת ומדריכה בקליניקה פרטית בכפר סבא, וכן במגוון תכניות לפסיכותרפיה. עוסקת רבות גם בטיפול ובהדרכה און-ליין עם מטופלים ומודרכים מתרבויות מגוונות, ומרצה בתחום בכנסים בינ"ל.

גב' הילה הראל: סכמה תרפיה וחמלה עצמית - נקודת המבט הבודהיסטית

בסדנה זו נתבונן על רגעים, שלא לומר תקופות, של קושי ושל חוסר-אונים בטיפול: כאשר אנו נלחמים במוד ההורה הביקורתי/דרשני/מאשים במשך תקופה ארוכה, אך לשווא; כאשר אנו מנסים לעקוף את המוד המנותק ונתקלים בחומות בצורות; כאשר מודים תוקפניים תוקפים גם אותנו, ללא רחם; כאשר אנו מנסים לסייע למטופלת לפתח חמלה כלפי הילדה הקטנה שמנסה לבטא את צרכיה ורצונותיה, ונתקלים בתיעוב עצמי ובשנאה עצמית. אלו נקודות מכוננות המזמנות לנו התבוננות עצמית והתפתחות עצמית. מתוך הקושי וחווית חוסר-האונים מתעורר החלק המזרחי שלי ומזכיר לי שהכעס אינו הכרחי ושבמלחמה אין אנו יכולים להשיג את התוצאות המיוחלות. מזכיר לי את החמלה, ואת הטוב שהיא מביאה לחיינו.

בסדנא נעסוק במפגש הזה בין מזרח למערב דרך הפרספקטיבה של The brahmavihāras –  ארבע המידות שאין להן שעור נראה כיצד יכולה החשיבה הבודהיסטית להעשיר ולהרחיב את יכולת ההתבוננות והחשיבה שלנו, בטיפול ובחיים בכלל, ואילו כלים נוכל להוסיף לארגז הכלים הטיפולי שלנו בסכמה תרפיה, בהשראתה. נתרגל ונדגים באמצעות דוגמאות קליניות, שלי ושלכם.

המנחה:

הילה הראל, עו"ס קלינית, פסיכותרפיסטית ומדריכה. בוגרת התכנית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית באוניברסיטת חיפה. התמחתה בגישות קלייניאניות ופוסט-קלייניאניות וכן בטיפול התנהגותי קוגניטיבי, בסכמה תרפיה וב- DBT. מטפלת ומדריכה בקליניקה פרטית בחיפה ובמושב יודפת שבגליל המערבי. מלמדת סכמה תרפיה בתכניות לפסיכותרפיה קוגניטיבית-התנהגותית ואינטגרטיבית, מדריכה בגישות דינמיות, ב CBT ובסכמה-תרפיה. מתרגלת יוגה ודהרמה.

גב' גלית גורן גלעד: אימה ללא שם, חסך ללא מילים - הילד הפגיע, הפעוט הפגיע, התינוק הפגיע

אנחנו רגילים לחפש את הילד הפגיע, אבל מה לגבי הפעוט הפגיע והתינוק הפגיע, המעבירים אלינו חסכים ראשוניים, חסרי מילים? ומה לגבי רמות שונות של פגיעות? מתחת לילד הפגיע הנגיש יחסית, נמצא לפעמים ילד פגיע עוד יותר, שאיננו יודעים שעלינו לחפש. כאשר אינני מצליחים לזהות מצבים מנטליים ראשוניים אלו, לגעת ולחוות את החסכים הינקותיים הללו, לעתים קרובות הטיפול נתקע, על אף שאנחנו כביכול עושים הכל "לפי הספר". נלמד לזהות ולעבוד עם מצבים ראשוניים אלו, ונשען על כותבים פסיכואנליטיים כגון ויניקוט ואוגדן, וכן על חוקרים כגון דניאל סטרן ודניאל סיגל. כמו כן נלמד ונתרגל טכניקות השאובות מן ה- eft הזוגי ( כגון – risssc), שיסייעו לנו להוביל את המטופל אל מוד הילד הפגיע ולשאת אותו.

המנחה:

גלית גורן גלעדגלית גורן גלעד – פסיכולוגית קלינית, ומטפלת מוסמכת בסכמה תרפיה. נמצאת בשלבי הסמכה מתקדמים בגישת eft  זוגי. מטפלת בזוגות ויחידים בקליניקה פרטית. מרצה ומלמדת סכמה תרפיה ברחבי הארץ, ועוסקת בחיבור שבין סכמה תרפיה למסורת הפסיכואנליטית.

כנס הסכמה תרפיה הישראלי השני

*מחיר הכנס 280 ש"ח כולל מע"מ. מחיר לסטודנטים של בר-אילן: 80 ש"ח כולל מע"מ. 

*קבלה / חשבונית ינתנו ביום הכנס.

ההרשמה לכנס סגורה – כל הסדנאות מלאות!

עטרה ברק שרם

עטרה ברק שרם

דיאנה גלזר

דיאנה גלזר

גלית גורן גלעד

גלית גורן גלעד

Copyright 2018 Israel Schema Therapy | All Rights Reserved | Developed by Ash-Mobile