בשיתוף עם

פירוט הסדנאות

שימו לב!

משתתפים שאינם בקיאים בסכמה תרפיה, מתבקשים לבחור בסדנא למתחילים ולא לדרג עדיפויות נוספות.

משתתפים אשר למדו סכמה תרפיה בעבר, מתבקשים לדרג את הסדנאות למתקדמים על פי סדר עדיפות.

סדנא למתחילים

פרופ' אשכול רפאלי: סדנת מתחילים

סדנא זו מיועדת לכל מי שזו לו ההתקלות המשמעותית הראשונה עם סכמה תרפיה, או מי שמעוניין ברענון. בסדנא יובהרו המושגים הבסיסיים ויודגמו טכניקות העבודה המרכזיות. נלמד איך לעבוד עם אנשים הנוטים "להתהפך" (כלומר עוברים בחדות בין מודים), ועם אחרים התקועים בתוך מצב נפשי מסויים (מוד אחד) ואינם מסוגלים לזוז ממנו גם כאשר המצב מחייב זאת. נלמד איך ליצור שינוי בעזרת עבודת כסאות ובעזרת עבודה בדמיון.

המנחה:

פרופ' אשכול רפאלי

פרופ' אשכול רפאלי הוא פרופסור לפסיכולוגיה קלינית וחבר במרכז גונדה לחקר המח באוניברסיטת בר-אילן, שם הוא ותלמידיו חוקרים תהליכי רגש ויחסים בין-אישיים בטיפול ובקשרים אינטימיים. אשכול הוא מחבר-שותף של הספר Distinctive Features of Schema Therapy  (יחד עם דייוויד ברנשטיין וג'פרי יאנג). ביחד עם ד"ר עופר מאורר, הוא הקים את המכון הישראלי לסכמה תרפיה, והוא משמש כמטפל, מדריך, וחוקר של גישת טיפול זו.

סדנאות למתקדמים

סדנאות אלו מיועדות למי שמכיר לפחות את המושגים הבסיסיים של סכמה תרפיה (עימות אמפתי, ילד פגיע, הורה מעניש, מבוגר בריא, מודים של התמודדות וכו'); וכן את טכניקות העבודה הבסיסיות (עבודת כסאות ועבודה בדמיון).

חשוב לדעת:

החלוקה מתבצעת בהרשמה מוקדמת (ראו להלן), על פי רמת הידע המוקדם ו/או תחומי העניין שלכם. ההרשמה היא על בסיס "כל הקודם זוכה", כלומר מי שיקדים להרשם יקבל את הסדנא שביקש בעדיפות גבוהה יותר. פתיחתה של כל סדנא מותנית במספר נרשמים מינימלי.

פרופ' דייוויד ברנשטיין והגב' לימור נבות: סדנא חווייתית: על מה אתה כועס? עבודה עם סוגים שונים של כעס בטיפול.

התמודדות עם כעס מהווה את אחד הנושאים המאתגרים ביותר בקשר הטיפולי. בסכמה תרפיה קיימת הבחנה חשובה בין מודים שונים שמערבים כעס (ילד כועס, המגן הכועס והבריון התוקפן), כאשר כל אחד מהם דורש התערבות שונה מצד המטפל. מטרתה של סדנא זו היא לעזור למטפלים להבחין בין מופעים שונים של כעס, לבחור בסוג ההתערבות האפקטיבי ביותר, וכן להתמודד עם התגובות הרגשיות שמתעוררות אצלם כתגובה לכעס של המטופל.

בחלקה הראשון של הסדנא, נתמקד באפיון וזיהוי נכון של כל אחד מהמודים שמערבים כעס, ונדגים מצבים מורכבים בהם ההבדלים ביניהם קשים לזיהוי. בהמשך, נתייחס לצרכים השונים שעומדים מתחת לכל סוג כעס, ונבחן איזה סוג של התערבות הוא דורש מצד המטפל. דרך תיאורי מקרה ומשחקי תפקידים, נדגים גם מה קורה כאשר ההתערבות של המטפל אינה מתאימה לסוג הכעס של המטופל. נתייחס למקרים בהם היעדר כעס הוא אחד מהסממנים הבולטים שקיימים בקשר, ונבחן כיצד לתת לגיטימציה לביטוי של כעס באופן מותאם.

בחלק האחרון של הסדנא, נתייחס לאחד הקשיים המרכזיים בעבודה עם כעס בטיפול – כאשר המוד של המטופל מעורר מוד אצל המטפל. למשל, כאשר המטפל עצמו נכנס באופן לא מודע למוד שחוסם את ביטוי הכעס של המטופל, או לחלופין, שמאפשר ביטוי כעס באופן מוגזם, גם תוך מעבר על גבולות של המטפל. בחלק זה נלמד טכניקות שיעזרו לנו לזהות איזה מוד מתעורר אצלנו, וכיצד לגייס את המבוגר הבריא על מנת שיוכל להתערב באופן אפקטיבי. הסדנא היא סדנא חוויתית, בה נעשה שימוש רב בהדגמות, משחקי תפקידים ו'משחקים רציניים'. כמו כן נעשה שימוש בקלפי ה-iModes שפותחו על ידי פרופ' ברנשטיין. הסדנא פתוחה למטפלים עם ידע בסיסי ומעלה בסכמה תרפיה.

הסדנה תועבר באנגלית, השתתפות הקהל במשחקי התפקידים ובטכניקות החווייתיות תוכל להיעשות בעברית.

המנחים:

פרופ' דיויד ברנשטיין פרופ' דיויד ברנשטיין – מומחה בעל שם עולמי כחוקר וכמפתח תחום הסכמה תרפיה. בעל תואר PhD בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת ניו-יורק (1990), היה חבר בפקולטה של Mount Sinai Medical School וכן ב- Fordham University בניו-יורק. את הכשרתו בסכמה תרפיה עשה אצל ד”ר ג'פרי יאנג, ועבד במוסד של יאנג לסכמה תרפיה בניו- יורק. משנת 2004 משמש כפרופסור בפקולטה לפסיכולוגיה באוניברסיטת מאסטריכט בהולנד, במסגרתה הוא חוקר הפרעות אישיות, תוקפנות והתנהגות אנטי-סוציאלית. פרופ' ברנשטיין מוסמך להדרכה בסכמה תרפיה על ידי ה-ISST וצבר שם עולמי כמדריך. שימש כסגן של ה-ISST. עורך משנה לספר "Schema Therapy: Distinctive Features”  יחד עם פרופ' אשכול רפאלי וד"ר ג'פרי יאנג. וכן מפיק סדרת ה DVD: Schema therapy: Working with Modes. כמו כן, דיוויד הוא המפתח של כרטיסי ה- iModes ושל תכנית ה-SafePath Solutions  להכשרת צוותים בסכמה תרפיה.

 

גב' לימור נבות גב' לימור נבות היא בעלת תואר שני בפסיכולוגיה קלינית וחינוכית של הילד מהאוניברסיטה העברית בירושלים. עבדה מספר שנים כפסיכולוגית בשירות בתי הסוהר, כאשר עיקר עבודתה היה כפסיכולוגית של בית הסוהר לנשים "נווה תרצה". במקביל התמחתה בבית חולים הפסיכיאטרי הממוקם בכלא. בעלת ניסיון רב באבחון וטיפול בגברים ונשים אשר ביצעו רצח ועבירות אלימות אחרות, וכן בטיפול בהפרעות אישיות (ובפרט בהפרעת אישיות גבולית). פעילה רבות בעולם הסכמה תרפיה ומרצה בסדנאות ובכנסים בינלאומיים. מכשירה מדריכים בגישת SafePath Solutions . רשומה ב- Netherlands Institute of Psychologists  ובעלת קליניקה פרטית במאסטריכט (Maastricht), הולנד.

 

 

דיוויד ולימור מגיעים בקביעות לישראל, מארגנים הדרכות בסכמה תרפיה וכן הכשרה בתכנית ה-SafePath.

ד"ר עופר פלד: המשגת מקרה חדשה בסכמה תרפיה - מפת מעגלי מודים, הקשרים ביניהם והתוכנית הטיפולית

המשגת מקרה חדשה בסכמה תרפיה מציעה דרך קלה ותמציתית לתאר באופן חזותי את הבעיות הנוכחיות של המטופל, זיהוי מקורותיהן, תיאור המנגנונים המשמרים אותן באמצעות ציור של מפת מודים, ולבסוף סרטוט של התוכנית הטיפולית. באמצעות שיח משותף בין המטפל למטופל, המאפיינים של כל מוד מקבלים ביטוי חזותי ומילולי. מערכת חיצים נפרסת בין המודים השונים לתאר את היחסים ביניהם ואת הקשר לבעיות המרכזיות של המטופל. לסיום, באמצעות שאלות מנחות, המטפל מסרטט יחד עם המטופל, על מפת המודים, את התוכנית הטיפולית לגבי כל מוד ומוד ושינוי מערכות היחסים בין המודים בדרך להשגת מטרות הטיפול.

בסדנא נדגים ונתרגל באמצעות מקרים טיפוליים של המשתתפים את ההליך המשותף של המשגת מעגלי המודים וציור של התוכנית הטיפולית. כמו כן, נחדד את השיח הטיפולי המסייע להפיק מהמטופל את המפה הנוכחית ואת המפה הרצויה. הסדנא מיועדת לבעלי ידע בסכמה תרפיה והיכרות טובה עם המודים.

המנחה:

דד"ר עופר פלד, פסיכולוג קליני בכיר, יו"ר משותף של איט"ה – האגודה הישראלית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי; מנהל ביה"ס ל-CBT פרט, משפחה, קהילה קמפוס רעננה וקמפוס לב השרון – תוכנית הכשרה למטפלי CBT; מנהל המרכז לסכמה תרפיה רעננה, המוכר להכשרת מטפלים ע"י החברה הבינלאומית לסכמה תרפיה (ISST); חקר בעבודת הדוקטורט את תהליכי השינוי בסכמה תרפיה עם מטופלים המנעותיים; מרצה ומדריך מוסמך בפסיכותרפיה.

 

ד"ר איתי שוב-עמי: עבודת מודים עם מטופלים בעלי מאפיינים חרדתיים והמנעותיים

חרדה הינה חוויה אוניברסלית, ואין אדם שאינו מכיר היטב את מנגנון ההמנעות. עם זאת, חלק ממטופלינו פונים לעזרה מכיוון שהם משותקים בשל חרדות עמוקות וכתוצאה מכך חייהם הופכים לנוקשים וחלקיים במנעדם, עם דרגות חופש מועטות. בסדנה זו נעסוק בהמשגה ותרגול מעשי של עבודת מודים עם מטופלים בעלי אישיות המתאפיינת ברמת חרדה גבוהה ועמה קשת רחבה של המנעויות בגוונים שונים. בין השאר נדון בקווי אישיות המנעותיים, תלותיים, וטורדניים-כפייתיים, בהתקשרות נמנעת, במרכיבים המנעותיים באישיות נרקסיסטית ועוד.

המנחה:

ד"ר איתי שוב עמיד"ר איתי שוב-עמי – פסיכיאטר ופסיכותרפיסט. לשעבר מנהל בפועל של חדר המיון ברמת חן, וכיום בעל קליניקה פרטית, מלמד בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן ובביה"ס לפסיכותרפיה של אוניברסיטת תל אביב, ומדריך בפסיכותרפיה בתכנית ההתמחות בפסיכולוגיה קלינית ושיקומית באוניברסיטת בר אילן.

 

גב' גלית גורן גלעד: אימה ללא שם, חסך ללא מילים: טראומות טרום מילוליות ומוד התינוק הפגיע.

אנחנו רגילים לחפש את הילד הפגיע, אבל מה לגבי הפעוט הפגיע והתינוק הפגיע, המעבירים אלינו חסכים ראשוניים, חסרי מילים, וטראומות מוקדמות, מלפני היות הזכרון?  כאשר איננו מצליחים לזהות מצבים מנטליים ראשוניים אלו, לגעת ולחוות את החסכים הינקותיים הללו, לעתים קרובות הטיפול נתקע, על אף שאנחנו כביכול עושים הכל "לפי הספר". נלמד לזהות ולעבוד עם מצבים ראשוניים אלו, ונשען על כותבים פסיכואנליטיים ובראשם ויניקוט, וכן על חוקרים כגון דניאל סטרן ודניאל סיגל. כמו כן נלמד איך לעשות הורות חלקית מתקנת למוד התינוק הפגיע, שקשה לו לבטא את עצמו במילים, ולכן קשה לטפל בו באמצעות הטכניקות הקלאסיות של סכמה תרפיה.

המנחה:

גלית גורן גלעדגלית גורן גלעד – פסיכולוגית קלינית, ומטפלת מוסמכת בסכמה תרפיה. מטפלת בזוגות ויחידים בקליניקה פרטית. מרצה ומלמדת סכמה תרפיה ברחבי הארץ, ועוסקת בחיבור שבין סכמה תרפיה למסורת הפסיכואנליטית.

גב' גל גפן וגב' דפנה אשהיים רייניך: סכמה תרפיה בילדים - ביסוס מוד הילד השמח כערוץ להתפתחות המבוגר הבריא

בסדנה נתמקד בחשיבות של מתן מקום ונוכחות למוד "הילד השמח" בטיפול. נעסוק בשאלות כמו: מהו מוד הילד השמח, מה תפקידיו בתוך התהליך הטיפולי, מה הקשר בינו לבין ההתפתחות של מוד המבוגר הבריא ומה הנוכחות של מוד זה יכולה לעורר במטופלים הצעירים בהוריהם ובנו כמטפלים. ניתן כלים המסייעים לזהות את מוד הילד השמח, לעורר ולהעצים אותו בטיפול הן עם הילד והן בטיפול בהורות ונבחן ביחד מהי מפת המודים האדפטיביים שניתן לשרטט כתוספת לזו הקיימת בהמשגה של הסכמה תרפיה. הסדנה תלווה בדוגמאות קליניות והתנסויות חווייתיות ומשחקיות.

המנחות:

גל גפן גל גפן – נוירופסיכולוגית קלינית ופסיכולוגית שיקומית מומחית. בעברה ניהלה את מחלקת הילדים בבית החולים לוינשטיין. כיום עובדת במכון לסכמה תרפיה הישראלי ובקליניקה פרטית עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים. למדה טיפול בשיטות שונות כמו CBT, EFT, ABFT ובשנים האחרונות התמקדה בלימוד ובטיפול בסכמה תרפיה. סיימה לימודי סכמה תרפיה בילדים בלונדון, תחת הנחייתה והדרכתה של איידה שאו, ומוכרת כמדריכה מוסמכת על ידי ארגון ה ISST.

 

 

דפנה אשהיים רייניך דפנה אשהיים רייניך – פסיכולוגית חינוכית, בוגרת לימודי פסיכותרפיה פסיכואנליטית, נמצאת בשלבי הסמכה בסכמה תרפיה. חברה בצוות המטפלים של המכון הישראלי לסכמה תרפיה ומטפלת בקליניקה פרטית בפרדס חנה. עוסקת בעבודתה הטיפולית בחיבור שבין תיאוריות פסיכואנליטיות לגישת הסכמה תרפיה ובהתאמות הנדרשות בעת טיפול בסכמה תרפיה בילדים ובטיפול בהורות. מלווה גם מסגרות חינוכיות שם פועלת להנגשת עולם הסכמה תרפיה לצוותים החינוכיים כדרך לביסוס וקידום קשרים מיטביים ובטוחים בין מחנכים וציוותי חינוך לתלמידיהם.  

 

מר עומר אנדר: טראנספורמציה בעבודת כיסאות

עבודת כיסאות היא כלי חווייתי איווקטיבי (Evocative) ותיק אשר חווה תחיה מחדש בשנים האחרונות בזכות שגשוגן של הגישות החווייתיות לטיפול. בראשית הומצא על ידי יעקב מורנו, מפתח הפסיכודרמה, ופותח ונחקר על ידי פריץ פרלס, אבי גישת הגשטלט. המהות בעבודת כיסאות היא האפשרות "לתת קול" לתוכן או לחלק בעצמי אשר אינו נמצא באינטגרציה עם שאר החלקים, ובכך "לקחת בעלות" עליו ולהפגישו עם צדדים אחרים באישיות. כך מושגת חוויה מלאה יותר של העצמי, ואפשרות למימוש הפוטנציאל הגלום בו. מהות נוספת בעבודת כיסאות היא החייאת יחסים עם דמויות המתקיימים במטופל ובסביבתו, ולהביא את מגוון הקולות או האפשרויות הנתונות באותם יחסים לכדי ביטוי "דרמטי", אקטיבי וחי. בסדנה נלמד ונתרגל את המהויות הללו בשימוש בכיסאות ובדיאלוגים דרמטיים, דרך פרדיגמות שונות של עבודת כיסאות כפי שהתפתחו בסכמה תרפיה ובגישות חווייתיות שונות.

המנחה:

עומר אנדר  – מתמחה בפסיכולוגיה קלינית, בוגר התוכנית הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי, ומוסמך בסכמה תרפיה.

 

 

גב' לינדה קולמן וגב' גילה פז: Food and Mood & Modes

אכילה רגשית הינה אוניברסלית ,ואין מי שאינו חווה אותה. באכילה רגשית משתמשים באוכל כדרך להתמודד עם רגשות והיא נחשבת לדרך התמודדות הסתגלותית עם רגשות וקונפליקטים רגשיים. אכילה רגשית לעיתים קרובות עלולה להגביר את הסיכון להפרעות אכילה  בסדנה נכיר את את המודים האופיינים להפרעות אכילה ואכילה רגשית ונתרגל באמצעות התנסות חוויתית עבודה בכסאות עם המודים.

המנחות:

לינדה קולמן MSc – מומחית ובהסמכה להדרכה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי מטעם איט"ה. מטפלת שנים רבות בסכמה במתבגרים ומבוגרים ומדריכה מוכרת ב- ISST. מוסמכת בטיפול ממוקד רגש -EFT.  מטפלת במגוון קשיים כגון: הפרעות חרדה, אכילה רגשית וויסות רגשי.  מדריכת הורים ומרצה בתוכניות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי. לאחרונה הוכשרה WORKSHOP MINDFUL INTERBEING MIRROR THERAPY – Alessandro Carmelita & Marina CIrio והוסמכה ב SafePath trainer/coach אצל David Bernstein. מטפלת במרפאת היבטים ובקליניקה פרטית בראשון לציון ובתל אביב.

 

גילה פז MSc – פסיכותרפיסטית בגישה הקוגניטיבית-התנהגותית,  חברה מומחית באיט”ה, מומחית בסכמה תרפיה ומוכרת ע”י ISST. בעלת ניסיון קליני רב בטיפול במבוגרים ובבני נוער, במגוון הפרעות: הפרעות אכילה,  התמכרויות, וויסות רגשי, ניהול כעסים והקשת הרחבה של הפרעות החרדה. 

מרצה בקורסים ובמסגרות שונות, מדריכה סטודנטים במסלולי הכשרה ל CBT. מרצה בקורס "אכילה רגשית" במכללה האקדמית וינגייט, מרצה בקורס הפרעות אכילה ו- וויסות רגשי בביה״ס לאחיות באיכילוב, ומעבירה ימי השתלמות לאנשי חינוך. בעלת קליניקה פרטית בכפר סבא ובת״א,  ונמנית עם צוות מרפאת ”היבטים” בניהולו של דר מרצבסקי .

 

 

 

גב' הילה הראל: איך להתמודד עם מצבים קשים בטיפול בלי לאבד את הראש ובלי לאכול את הראש

יישום עקרונות בודהיסטיים בסכמה תרפיה. כל מי שעובד עם מטופלים קשים נתקל ברגעים בהם הכפתורים שלנו, המטפלים, נלחצים. הסכמות שלנו מופעלות, דפוסי ההתמודדות המוכרים, אלה שחשבנו שכבר מזמן הצלחנו להתגבר עליהם, נכנסים לפעולה וה-  Modeשלנו, זה שאנחנו מכירים טוב כל כך וחשבנו שנפטרנו ממנו, מתפרץ בפתאומיות לקדמת הבמה. לעיתים זה המוד הכנוע והמרצה שלנו שמופיע וגורם לנו להסכים ולשתף פעולה במצבים בהם היה עדיף שנדבק בערכים אחרים. לעיתים זה המוד הזועם שגורם לנו לעמוד על הרגליים האחוריות, לכעוס, להתווכח ולהחזיר מלחמה, במקומות בהם הקשבה ואמפתיה היתה נחוצה. ואז מופיע מוד ההורה הביקורתי והמעניש שנוזף בנו, מלקה אותנו ומייסר אותנו בשוטים ובעקרבים…

כמטפלים ב ST אנחנו מתמודדים עם סכמה של דרישות לשלמות. אנחנו אמורים לעשות הורות-חלקית-מתקנת-בגבולות למודים הילדיים, להשתמש באמצעים לא-קונבנציונליים כדי לעקוף את המודים של דפוסי ההתמודדות, להלחם במודים ההוריים הביקורתיים והדרשניים ולטפח ולחזק את הבוגר הבריא. על הנייר הכל נשמע קל, אבל בפועל, אנחנו מוצאים את עצמנו נלחמים במוד ההורה הביקורתי/דרשני/מאשים במשך תקופה ארוכה, לפעמים אפילו במשך למעלה משנה, בלי להשיג את התוצאות המיוחלות.

אנו מנסים לעקוף את המוד המנותק ונתקלים בחומות בצורות שמאחוריהן מסתתרים דרקונים יורקי אש שתוקפים אותנו ללא רחם. אנו מנסים לסייע למטופלת לפתח חמלה כלפי הילדה הקטנה שבתוכה, זו שמהווה גשר לצרכיה ולרצונותיה, ונתקלים בתיעוב עצמי ובשנאה עצמית. אלה הם רגעים, שלא לומר תקופות, של קושי ושל חוסר-אונים בטיפול. וגם רגעים מכוננים המזמנים לנו המטפלים, התבוננות עצמית והתפתחות עצמית. מתוך הקושי וחווית חוסר-האונים מתעורר החלק המזרחי שלי, ומזכיר לי לנשום. מזכיר לי להתבונן בעיניים חומלות, על המטופלת, על עצמי ועל העולם.

אם המצבים האלה מוכרים לך אם שאלת את עצמך מה יכול לעזור לך ליישם את העקרונות המרכזיים בסכמה תרפיה לא באופן טכני, אלא מתוך חיבור פנימי עמוק, הסדנא הזו פונה אלייך. בסדנא נכיר ונתרגל רעיונות וכלים מחכמת המזרח.  דרך הפרספקטיבה של The brahmavihāras –  4 המידות שאין להן שעור – The four immeasurables. נראה כיצד יכולה התפישה הבודהיסטית להעשיר ולהרחיב את יכולת ההתבוננות והחשיבה שלנו, בטיפול ובחיים בכלל, ואילו כלים נוכל להוסיף לארגז הכלים הטיפולי שלנו בסכמה תרפיה, בהשראתה. נתרגל ונדגים באמצעות דוגמאות קליניות שלי ואני מקווה שגם אתם תתרמו משלכם. הסדנא מיועדת למטפלים בעלי נסיון קודם בסכמה תרפיה. עד 12 משתתפים.

המנחה:

 

הילה הראל – עובדת סוציאלית קלינית, פסיכותרפיסטית ומדריכה. בוגרת לימודי פסיכותרפיה פסיכואנליטית בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, מדריכה מוסמכת ומטפלת ב-CBT, מדריכת פרקטיקום באוניברסיטת חיפה. מטפלת, מדריכה ומלמדת סכמה תרפיה.
למעלה מיובל שנים שאני חיה בחברה המערבית ונושמת את רוחות המזרח. בגיל 11 התחלתי לתרגל האטה יוגה ומשם המשכתי ללמידה ולתרגול נתיבים שונים של יוגה, טאי-צ'י וצ'י קונג ואת דרך הדהרמה: תורתו של הבודהה. הדרך הזו הפכה להיות עבורי לדרך חיים, השקפת חיים ומטרה בחיים ולכן מוצאת את ביטוייה בכל האספקטים של חיי וגם בזהותי כמטפלת. עם הסכמה תרפיה נפגשתי לראשונה לפני למעלה מעשור, בשלב מאוחר בחיי המקצועיים ולאחר לימודים מעמיקים וממושכים של פסיכותרפיה פסיכואנליטית, בעיקר תאוריות של יחסי אובייקט. המפגש עם הסכמה תרפיה ריגש אותי בצורה עמוקה. בסכמה תרפיה מצאתי את הבית המקצועי שלי וזה בית נפלא, מאפשר ויצירתי, מתווה דרך ומציב גבולות ובעיקר מלא בחמלה ובעומק

גב' מיכל וינר ומר אלון בר: שילוב EMDR בטיפול בסכמה תרפיה (ST-EMDR)

– (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) – EMDR

הקהיה שיטתית באמצעות תנועות עיניים היא גישה טיפולית אינטגרטיבית וחדשנית, שפותחה במקור לטיפול בהפרעת דחק פוסט-טראומטית. על פי מודל ה-AIP (Adaptive Information Processing), העומד בבסיס שיטת ה-EMDR, סימפטומים בהווה (ובכללם תחושות, מחשבות או התנהגויות שליליות) מקורם בחוויות טראומטיות שלא עברו עיבוד מספק (Shapiro, 2018). במילים אחרות, ה-EMDR מניח כי מקור הפסיכופתולוגיה נעוץ בכשל בעיבוד מידע טראומטי, כאשר "טראומה" מוגדרת באופן רחב ביותר: כל אירוע שנחווה כשלילי וקשור לסימפטומים שונים בהווה. הגישה נעזרת בהנחות פסיכודינמיות אודות הקשר בין טראומות (ילדות) מוקדמות וסימפטומים בהווה. מבחינה מעשית, שיטת הטיפול כוללת גירוי דו-צדי של הגוף (BLS ,(Bilateral Stimulation תוך כדי העלאת זיכרון טראומטי, דבר המאפשר עיבוד אדפטיבי של הזיכרון  ומביא להקלה מהירה במצוקה הרגשית.

בסדנא אנו נפתח בתיאוריה ובאינטגרציה שבין EMDR וסכמה תרפיה. כפי שנדגים, שילוב שתי הגישות לטיפול בטראומות וקשיים אישיותיים מורכבים, יוצרת סינרגיה טבעית עם יעילות טיפולית מפתיעה ועוצמתית. בהמשך, נדגים באמצעות סרטים והדגמות חיות את השילוב בין הגישות באופן מעשי. הסדנא מיועדת למטפלים ומטפלות בסכמה תרפיה המעוניינים להכיר את ה EMDR ואת אפשרות השילוב בין שתי הגישות (לא נדרש ידע מוקדם ב EMDR).

 

המנחים:

 

מיכל וינר – פסיכותרפיסטית (Msw) מטפלת מוסמכת ב- CBT ,EMDR ובסכמה תרפיה. חברה באיט"ה,EMDR  ישראל. בעלת קליניקה פרטית במודיעין וביישוב נחושה.

 

 

 

אלון בר – פסיכולוג שיקומי וחינוכי מומחה, מטפל מוסמך ב- CBT ,EMDR ובסכמה תרפיה. חבר באיט"ה,  EMDR ישראל ו- ISST. מטפל בהפרעות חרדה ודיכאון בקליניקה פרטית בירושלים.

 

כנס הסכמה תרפיה הישראלי השלישי

עלות ההשתתפות בכנס עד לתאריך 10.3.2020 הינה 350 ₪, לאחר תאריך זה עלות ההשתתפות בכנס הינה 450 ₪.

עבור סטודנטים של אוניברסיטת בר-אילן העלות הינה 120 ₪ (ההנחה מותנית בהצגת תעודת סטודנט ביום הכנס).

מדיניות ביטולים: ניתן לקבל החזר כספי עד 48 לפני מועד הכנס.

קבלה/ חשבונית ינתנו ביום הכנס

 לשאלות ניתן לפנות לצוות הכנס.

נועה פרלמן קיפר

נועה פרלמן קיפר

מאיה פרבר

מאיה פרבר

מיטל לוי-מטלון

מיטל לוי-מטלון

מיטל לוי-מטלון

מיטל לוי-מטלון

מאיה פרבר

מאיה פרבר

נועה פרלמן קיפר

נועה פרלמן קיפר

Copyright 2020 Israel Schema Therapy | All Rights Reserved | Developed by Ash-Mobile